Blog

Martina Žilková 13. 11. 2017 Zpět

Persony: Nástroj, který vám pomůže s marketingovou strategií

Persony: Nástroj, který vám pomůže s marketingovou strategií

Persony jsou důležitou součástí marketingových strategií. S jejich pomocí dokážete lépe přemýšlet nad cílovou skupinou a v důsledku toho vytvářet relevantnější obsah. Zjistěte, jak tento nástroj používat.

Persony jsou vlastně detailní popisy fiktivních osob, které zastupují vašeho ideálního zákazníka nebo jiného konzumenta obsahu. Sestavení jejich profilu pomáhá k lepšímu zacílení a vyprofilování takového obsahu, který bude dané cílové skupině skutečně užitečný.

Příklad z praxe

Každý marketér ví, jak je důležité rozumět své cílové skupině a znát detailně její potřeby. Mluvit o cílové skupině je ale hrozně obecné. Pokud prodáváte třeba přístroje na monitoring dechu kojenců, pravděpodobně si řeknete, že vaše cílová skupina jsou dospělé ženy, matky novorozených dětí.

To ale zdaleka neobsáhne celý potenciál vašich zákazníků. Mezi ně totiž patří také tatínkové těchto dětí, babičky a dědečkové, kteří také hlídají, kamarádky, které hledají vhodný dárek, provozovatelé kojeneckých ústavů nebo prodejci zdravotnických potřeb. Každá z těchto skupin reaguje na jiné podněty, očekává, že jí produkt přinese jiné benefity a pohybuje se na jiných kanálech. Odhalit všechny tyto otázky vám pomohou právě persony.

Jak na to

Začněte u svých vlastních zákazníků. Poznejte je osobně a zaměřte se konkrétně na to, čím se v souvislosti s problémem, pro který máte řešení, zabývají. Podstatou úspěšné tvorby person je totiž opravdu důkladné porozumění zákazníkovi. I taková práce se ale může lišit, zejména mezi firmami, které cílí přímo na koncové uživatele (tedy B2C segment) a firmami, jejichž zákazníky jsou jiné firmy (tedy B2B).

B2C - Komunikace ke koncovým uživatelům

Pokud komunikujete přímo k cílovým uživatelům, můžete si pod konzumentem svého obsahu představit konkrétní postavy. To může být alespoň v počátcích práce s personami jednodušší. Při sestavování jednotlivých person (a s největší pravděpodobností jich budete mít víc než jednu), je zapotřebí zohlednit tyto charakteristiky:

 • Jméno. Pokud personu pojmenujete, mnohem lépe si ji zapamatujete a bude pro vás jednodušší s ní pracovat.
 • Věk. Kolik je vaší personě let? V průběhu života se potřeby lidí proměňují a různé generace vyžadují odlišné způsoby komunikace.
 • Pohlaví. Pokud svou personu identifikujete jako muže nebo ženu, mnohem snáze se vám podaří vymezit její chování, způsob rozhodování, vzory, podle kterých jedná a podobně.
 • Rodina. Je vaše persona svobodná nebo žije v partnerském vztahu? Má děti? Tyto aspekty významně ovlivňují její potřeby a priority, se kterými pak při tvorbě obsahu můžete pracovat.
 • Zaměstnání. Čím se vaše persona živí, jaká je její náplň práce? Jaký má ke své práci vztah a jaké má zkušenosti? 
 • Příjem. To, k jaké sociální vrstvě persona patří, do určité míry předurčuje její návyky, vzorce chování, vztah k volnému času a rozpočtu, který za váš produkt může utratit.
 • Lokalita. Žije vaše persona ve městě nebo na venkově? V jakém prostředí a jaký k němu má vztah?
 • Volný čas. Kolik má vaše persona volného času a jak ho tráví? Jaké jsou její koníčky? Věnuje se aktivnímu způsobu života? Relaxuje? Preferuje společnost nebo čas raději tráví v úzkém okruhu nejbližších?
 • Komunikace. Jakým způsobem osoba komunikuje? Jak získává informace? Jak intenzivně se pohybuje na internetu a jaký má vztah k sociálním sítím?
 • Každodennost. Zkuste si představit, jak vypadá každodenní život dané osoby. Objevili jste nějaké další charakteristiky, které jsou pro vyprofilování persony klíčové?
 • Obrázek. A na závěr své personě přiřaďte nějaký obrázek. Bude pro vás mnohem jednodušší si ji představit jako reálnou osobu, ke které komunikujete.

Zodpovězení těchto otázek pomůže odhalit zjevé i skryté potřeby vašich zákazníků a problémy, se kterými se potýkají. Můžeme na tyto potřeby reagovat? Vhodně zvolený obsah jim může nabídnout řešení, pomocí kterého můžete nenásilným způsobem zakomponovat svůj produkt nebo službu do povědomí dané cílové skupiny.

B2B - Komunikace k firmám

Pokud vytváříte personu firmám, na které cílíte svůj obsah, je potřeba vymezit následující charakteristiky:

 • Profil. Jakým způsobem se firma prezentuje na trhu?
 • Oblast. V jakém odvětví se firma pohybuje?
 • Zákazníci. Jací jsou její typičtí zákazníci? Pro důkladné rozpracování této části můžete použít charakteristiky pro B2C persony.
 • Hodnoty. Jaké je poslání a vize firmy? Na jakých hodnotách staví?
 • Zaměstnanci. Jací jsou její zaměstnanci? Jaká tam funguje firemní kultura?
 • Organizace. Jaká je rozhodovací struktura uvnitř firmy?
 • Finance. A v neposlední řadě jaký je obrat firmy?
 • Jméno a obrázek. Aby se vám s personou lépe pracovalo, pojmenujte ji a přiřaďte jí ilustrační obrázek.

Vyprofilovaná persona vám pomůže lépe vymezit obsah a formulovat klíčová témata, která váš zákazník řeší. Vhodným obsahem můžete na dané potřeby reagovat a navázat se zákazníkem hlubší vztah.

Líbil se Vám tento článek? Odebírejte novinky zdarma
Štítky
Nejnovější příspěvky

Digitální strategii značky Decathlon nově zajišťuje MarketUP

Digitální agentura MarketUP rozšířila klientské portfolio o značku Decathlon. Cílem nové spolupráce je zvýšení tržního podílu sportovn…

4. 12. 2019

Naše první zkušenosti s Discovery Campaigns

Discovery Campaigns v beta verzi byly představeny na konferenci Google Marketing Live v květnu. Nelenili jsme a pustili jsme se do testování novin…

15. 10. 2019

Jsme mediálním partnerem českého basketbalu

Spolupráci s Českou basketbalovou federací jsme odstartovali roku 2013. Za 6 let spolupráce jsme pro klienta zajistili propagaci desítek reprezen…

27. 9. 2019

Zásilkovna si na kreativu online kampaně služby Mezi Námi vybrala agenturu MarketUP

Zásilkovna, přední česká technologicko-logistická společnost, si na kreativní část reklamní kampaně nové služby Mezi Námi vybrala agent…

24. 9. 2019

Brand Safety I. – Myslete na reputaci značky

Přes 10 % digitálních kampaní se zobrazuje u nevhodného obsahu. Na viditelných pozicích se pak zobrazuje necelých 50 % digitálních reklam a …

19. 9. 2019

Reportáž: Sklik Expert fórum 2019

Ve čtvrtek 12. září jsme se zúčastnili třetího ročníku Sklik Expert fóra 2019. Konference pro PPC specialisty, která je zaměřená na sd…

17. 9. 2019